Genel

Gizli Mod Nedir?

Gizli mod, internette gizli göz atmaya izin veren bir Google Chrome gizlilik özelliğidir. Çoğu web tarayıcısı bir tür özel tarama sunar. En iyi bilinen özel göz atma aracı Google Chrome’un Gizli Modu olsa da, Safari için Özel, Microsoft Edge için inPrivate ve Mozilla FireFox için Özel Tarama da vardır. Gizli sekme olarakta bilinen bu mod kişisel verileriniz üzerinden ki etkisi oldukça büyüktür.

Gizli modun ne yapması gerekiyor? 

Gizli bir göz atma modundayken, kullandığınız web tarayıcısı, gizli moddan çıktığınızda artık verilerinizi toplayamamalı veya üzerinizde depolanan verilerden herhangi birini yeniden sayamamalıdır. Başka bir deyişle, bir gizli oturumdan çıktığınızda, bilgisayarınız o oturumun hiçbir etkinliğini depolayamamalıdır. 

Gizli Modun Sınırlamaları nelerdir? 

Çoğu insanın özel göz atma hakkında farkında olmadığı şey, cihazınız özel bir göz atma oturumu sırasında oluşturulan verileri depolayamasa bile, bu, oluşturulan verilerin her yerde kaybolacağı anlamına gelmez. Örneğin, cihazınız özel oturumunuzdaki verilere erişemeyebilirken, internet sağlayıcınız, devlet kurumları veya yakın zamanda Google davasından açıklandığı gibi, Google Analytics gibi veri izleyicilerinin bu verilere erişmesi mümkündür.

Açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız, birisinin verilerinize erişme olasılığı daha da yüksektir . Bu nedenle, gizli mod, birinin cihazınızdaki arama geçmişinizi ortaya çıkarmasını engellediği için, bu, internet servis sağlayıcınızın (ISS) veya başka herhangi birinin bu bilgileri depolamasını engellediği anlamına gelmez. Kısacası, oturum verileri asla gerçekten kaybolmaz ve ne kadar az güvenlik kullanırsanız , verilerinizin toplanma olasılığı o kadar artar.

Kişisel bilgilerinizi ISS’nizden korumanın en iyi yolu nedir? 

ISS’nize mümkün olduğunca az bilgi sağlamanız giderek daha önemli hale geliyor. Örneğin, ISS’lerin tüm kullanıcıları hakkında sahip oldukları veri miktarıyla, birçok ISS yalnızca verilerinizi pazarlama şirketlerine satarak para kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimiçi gizliliği sizin için ödemeniz gereken premium bir eklenti haline getirmeye bile başlayabilirler. . Başka bir deyişle, ISS’ler verilerinizi onlardan korumak için sizden ek bir ücret talep edebilir. 

Bu sizi korkutuyorsa, bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmayı düşünün . VPN, kimliğinizi ve tarayıcı geçmişinizi koruyan bir teknoloji türüdür. Bir VPN üzerindeyken, ISS’lerin veya bilgisayar korsanları, işletmeler veya devlet kurumları gibi başka herhangi birinin etkinliğinizi izleyip hassas verilerinizi toplayabilmesi çok daha zordur. 

Gizli mod gibi özel tarayıcıların sınırlamaları hakkında daha fazla bilgi gün ışığına çıkmaya devam ettikçe, birçok kişi artık gizliliklerini korumak için kişisel bilgisayarlarında bir VPN’e bağlanmayı seçiyor. Bir VPN’in arkasındaki teknoloji oldukça karmaşık olsa da , bir cihaza VPN kurmak kolaydır. Kendi VPN’inizi bir uygulama aracılığıyla veya doğrudan cihazlarınızdan biri aracılığıyla indirebilirsiniz. 

Veri gizliliği ve çevrimiçi güvenlik dünyası, giderek daha karmaşık ve korkutucu bir konu haline geliyor. Çevrimiçi kimliğinizi ve tarayıcı geçmişinizi korumak için elinizden geleni yapın. Gizli mod artık onu kesmeyecek.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu