İnternet

İnternetinizi nasıl hızlandırırsınız: 9 ipucu

Karmaşık bir yönlendirici veya tarayıcınızda tam bir önbellek gibi sorunlar, internetinizi önemli ölçüde yavaşlatabilir. Kendi başınıza nasıl sorun gidereceğinizi öğrenin.

İş, eğlence ve iletişimin internet üzerinden gerçekleştiği bir çağda, hızlı ve güvenilir bir bağlantı bir lüksten daha fazlasıdır – çoğu zaman gereklidir. Peki, bu bağlantı ödediğiniz hızları sağlamadığında ne yaparsınız?

İlk adım, gerçekte ne elde ettiğinizi bulmaktır. En hızlı sonuçlarınız planınızın vaat ettiğine yakınsa, sizin tarafınızda Wi-Fi’nizi engelleyen bazı sorunlar olabilir. Gemiye atlamadan önce, bu adımlardan herhangi birinin Wi-Fi sinyalinizi artırmaya yardımcı olup olmadığına bakın . 

1. Modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın

Herhangi bir BT personelinin size söyleyeceği gibi, onu kapatıp tekrar açmak iyi bir ilk adımdır. Aslında, bazı internet servis sağlayıcıları (ISS’ler) yönlendiricinizi birkaç ayda bir yeniden başlatmanızı önerir. Bunu yapmanın en iyi yolu, modeminizi ve yönlendiricinizi güç kaynaklarından çıkarmak, yaklaşık 10 saniye beklemek ve ardından tekrar takmaktır. 

Tıpkı bilgisayarınızı yeniden başlatmak gibi, donanımdan sıfırlama da modeminizin ve yönlendiricinizin, onları yavaşlatan sorunları geçici olarak gidermesine olanak tanır. Temel sorun yine de ortaya çıkabilir, ancak çoğu durumda sorun kısa vadede çözülecektir. 

2. Sağlayıcınızın veri sınırı olup olmadığını kontrol edin

Ev Wi-Fi bağlantınızın normalden aniden çok daha yavaş olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni aylık veri sınırınıza ulaşmış olmanız olabilir. Veri sınırları eskisi kadar yaygın olmasa da, bazı internet sağlayıcıları her ay ne kadar veri kullanabileceğiniz konusunda hala bir sınır koymaktadır. Bununla birlikte, çoğu hane için bu kapaklara ulaşmak genellikle zordur . 

Veri sınırlarının çoğu, The Office’in dokuz sezonunun her bir bölümünü (yaklaşık 99 saat) üç defadan fazla yayınlamak için yeterli alana sahiptir.

Bazı planlar için, aşmanın cezası yüksek bir ücrettir. Diğerleri için, internet bağlantınız yavaşlayacak şekilde yavaşlayacaktır. Hızınızda ani bir düşüş fark ederseniz, sınırınıza ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için planınızın ayrıntılarına bakmaya değer.

3. Tüm aygıt yazılımı güncellemelerini indirin

Yönlendiriciniz yakın zamanda güncellenmediyse, ekipmanınızın düzgün çalışması için en son yazılıma ihtiyacı olabilir. Kulağa gerçekte olduğundan daha karmaşık gelebilir. Telefonunuzun yazılım güncellemelerini otomatik olarak yüklediği gibi, modeminiz ve yönlendiriciniz de arada sırada bakım gerektirir. 

Neyse ki, oldukça basit bir süreç. Çoğu durumda, yönlendiricinizi Ethernet kablosuyla bir bilgisayara bağlamanız ve güncellemeleri yüklemek için üreticinin web sitesine gitmeniz yeterlidir. En popüler yönlendiricilerden bazılarını şu şekilde güncelleyebilirsiniz.

4. Yönlendiricinizi doğru noktaya yerleştirin

Wi-Fi yönlendiriciniz için en iyi konumu seçmeye giden çok şey var. Yönlendiriciyi evinizde merkezi bir yere koymak, her yöne sinyal gönderir, böylece bağlantınızı evin köşesinde boşa harcamazsınız. Genel olarak, ne kadar yükseğe koyabilirseniz, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca modeminizin veya yönlendiricinizin etrafında dağınıklık olmadığından da emin olmak isteyeceksiniz. Yönlendiricinizi engelleyen herhangi bir şey varsa, sinyali geçmişte olduğu kadar güçlü iletemeyebilir. Yönlendiricinizin etrafında açık alan olmasını sağlamak için dağınıklığı temizleyin.

5. Ağınıza kimin eriştiğini iki kez kontrol edin

Ağınızdan bir komşunun bindirme olasılığı her zaman vardır. Durumun bu olduğundan şüpheleniyorsanız veya bir uygulamaya erişimi izleyebilir ve yetkili cihazları görebilir, şifrenizi değiştirebilir ve tüm güvenlik ayarlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ziyaretçilerin cihazlarından gelen kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin ev ağınıza atlamadığından emin olmak için bir misafir ağı da oluşturabilirsiniz .

6. Tarama geçmişinizi ve önbelleğinizi temizleyin

Tarama geçmişinizin internet hızınızı yavaşlatacağını düşünmeyebilirsiniz, ancak biriken tüm bu veriler bağlantınızın çekilmesi için çok fazla ağırlık oluşturabilir. Bir süredir yapmadıysanız, içeri girin ve Wi-Fi’nize bağlanan bilgisayarlarda tarama geçmişini ve önbelleği temizleyin. Bu, internet bağlantısı aslında aynı olsa bile, genellikle her bir cihazın daha iyi performans göstermesini sağlayabilir. 

Bu rutin bakım adımını otomatikleştirmeyi tercih ederseniz, tarayıcılar için çerezler ve geçmiş gibi şeyleri otomatik olarak silen bir dizi “önbelleği temizle” eklentileri vardır. 

7. Bir reklam engelleyici kullanın

Tarama deneyiminizi hızlandırmak için atabileceğiniz en etkili adımlardan biri bir reklam engelleyici yüklemektir. Her yerde gördüğünüz hedeflenen reklamların yüklenmesi aslında sayfanın kendisinden daha fazla zaman alıyor. Göre geliştirici Patrick Hulce tarafından araştırma yükleme süreleri saniyenin üçte ikisi hakkında ekleyerek reklam yayınlayabilir veya kullanıcılar hakkında bilgi toplamak komut kaynaklanır web sayfalarında toplam yükleme süresinin% 60 hakkında. Bu özellikleri devre dışı bırakan bir eklenti kullanarak, tarayıcınız sayfadan sayfaya daha hızlı hareket etmelidir.

8. Kullanmadığınız cihazların bağlantısını kesin

Yıllar geçtikçe, birçok kişi Wi-Fi’larını akıllı buzdolaplarından akışlı cihazlara kadar her şeye bağlar. Ancak bu cihazlar değiştirilse veya unutulsa bile, bağlantı genellikle değerli bant genişliğini kullanarak geride kalır. 

Her şeyi bir kerede başlatmak ve sıfırdan başlamak için Wi-Fi şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Her cihazda yeniden oturum açmanız gerekecek, ancak artık kullanmadığınız tüm cihazları kesecek. Bazı yeni yönlendiriciler, Wi-Fi’nize bağlı olan her şeyi size gösteren bir ev ağı uygulamasıyla birlikte gelir. Bunlardan birine sahipseniz, uygulamaya girebilir ve istenmeyen cihazların bağlantısını manuel olarak kesebilirsiniz. 

9. Sağlayıcıları değiştirin

Bazen kötü internet sadece kötü internettir. Her şeyi denediyseniz ve internetiniz hala çok yavaşsa, sağlayıcıları tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Bazı sağlayıcılar sizi erken fesih ücreti olan sözleşmelere hapsediyor, ancak çoğu durumda geçiş yapmak bu günlerde oldukça kolay. İptal etmeden önce, adresinizde başka hangi sağlayıcıların mevcut olduğunu öğrenmek ve planlarını şu anda kullanmakta olduğunuzla karşılaştırmak isteyeceksiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu