İnternet

Starlink nedir? Elon Musk’ın İnternet Hizmeti

Starlink, kırsaldaki hanelerin çaresizce ihtiyaç duydukları internet çözümü olabilir. Ama nedir ve nasıl çalışır?

2020’de federal hükümet , bir uydu şirketi olan Starlink’i başlatmak için Elon Musk’ın uzay uçuşu şirketi SpaceX’e 885,5 milyon dolar verdi . Bu mali ödülün amacı, kırsal haneler için daha hızlı ve daha güvenilir bir internet hizmet seçeneği yaratmaktı . 

Fiber optik internet hizmeti, Starlink’in internet hizmetinden daha hızlı olacak olsa da, Starlink, şu anda geniş bant hizmetine erişimi olmayan kırsal alanlar için ideal bir çözümdür çünkü hizmeti, fiberden çok daha yüksek bir insan hacmi için çok daha hızlı bir oranda dağıtılabilir. internet. 

Starlink’in diğer uydu internet şirketlerinden farkı nedir? 

Uydu internet halihazırda mevcut olmasına rağmen, Starlink düşük yörüngeli uyduları kullanan yeni bir uydu teknolojisi türüdür . Starlink’in uyduları düşük yörüngeli olduğundan, gecikme süreleri HughesNet ve Viasat gibi ana uydu şirketlerinden çok daha düşük . Starlink’in düşük gecikme süresi nedeniyle, milyonlarca kırsal ev halkı yakında gerçek zamanlı olarak çevrimiçi oyun oynayabilecek ve ilk kez uzaktan çalışabilecek ve öğrenebilecek. 

Starlink ne zaman halka açılacak? 

Starlink şu anda yalnızca Kuzeybatı ABD, Kanada’nın komşu bölgeleri, İngiltere’nin belirli bölgeleri ve diğer bazı bölgelerde kullanılabilen bir beta aşamasındadır. Şu anda ABD’de ve yurtdışında Starlink internet kullanan 10.000 kişi var. Starlink, ilk gelene ilk hizmet esasına göre mevcuttur ve 99 $ depozito gerektirir. Elon Musk geçtiğimiz günlerde müşterilerine, Starlink’in 2022’ye kadar dünya çapında satışa sunulacağına inandığını söyledi. 

SpaceX yörüngeye daha fazla uydu fırlattıkça Starlink’in hizmeti daha yaygın bir şekilde kullanılabilecek. Starlink’in şu anda yörüngede yaklaşık 1.000 uydusu var ve şirketin dünyanın çoğuna hizmet verebilmesi için toplamda en az 10.000 uydu fırlatması gerekecek. SpaceX, ağına 30.000 kadar uydu fırlatmak isteyebileceğini belirtti. 

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu