İnternet

Wifi Bağlanmıyor

“Neden Wi-Fi’ye bağlanamıyorum ?!” Hepimiz söyledik. Evde yaygın Wi-Fi bağlantı sorunlarını nasıl gidereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Eve gidersiniz ve dizüstü bilgisayarınızı evinizin Wi-Fi’ına bağlamayı deneyin . Genellikle hemen bağlanır, ancak bazı nedenlerden dolayı ağ size izin vermez. Ya da yepyeni bir telefon alırsınız, ancak onu eve getirdiğinizde Wi-Fi’nize bağlayamazsınız. Wi-Fi’nize ne oluyor ?

İnternetinizin çalışmamasının nedeni olabilecek birçok sorun var. Çoğu zaman, düzeltmeniz, bir evcil hayvan yanlışlıkla çıkardıktan sonra bir modemi veya yönlendiriciyi tekrar takmak kadar kolaydır. Bazen, dizüstü bilgisayarınızın ağ sürücüsünü yeniden başlatmak (bir aygıtın diğer aygıtlarla iletişim kurmasını sağlayan ve ağ bağdaştırıcısı olarak adlandırılabilen donanım ) yeniden Wi-Fi’ye bağlanmasını sağlayabilir. Bu kılavuzu, evde neden Wi-Fi’ye bağlanamadığınızı ve bunu kendi başınıza nasıl düzeltebileceğinizi anlamak için olası internet ağı sorunları için kullanın .

Önce bu Wi-Fi ağ sorunlarını kontrol edin

  • Yönlendiricinizin fişi çekili mi veya gücü kesildi mi? Çözümünüz, yönlendiricinizi yeniden başlatmak veya tekrar takmak kadar basit olabilir.
  • Cihazınız farklı bir Wi-Fi ağına bağlanmaya mı çalışıyor? Cihazınız tipik olarak doğrudan ev Wi-Fi ağınıza bağlansa da, farklı bir ağa bağlanmaya çalışıyor olabilir. Ev ağınıza manuel olarak bağlamanız ve diğerini unutmanız gerekebilir.
  • Wi-Fi şifreniz yakın zamanda değişti mi? Değiştirilen parolayı otomatik olarak kaydetmediyse, cihazınıza yeni parolayı yeniden girmeniz gerekebilir .
  • Diğer web siteleri veya internet tarayıcıları çalışıyor mu? Bazen belirli web siteleri veya sunucular kapanır. Wi-Fi’niz mi yoksa yalnızca belirli bir site mi olduğunu doğrulamak için diğer siteleri kontrol edin veya başka bir web tarayıcısı kullanın.
  • Cihazınızı yönlendiricinize yaklaştırırsanız bağlanabilir misiniz? Yönlendiricinizden uzaktaki odalarda normalde güçlü bir sinyal alıyorsanız ancak aniden bağlanamıyorsanız, cihazınızı yönlendiricinize yaklaştırın. Daha yakın bir odada sinyal alabiliyorsa , Wi-Fi bağlantısı sorunu değil, uzun menzilli bir sinyal sorununuz olabilir.

Cihaz bağlantı sorunlarını giderin

Çoğu zaman, dizüstü bilgisayarınız veya telefonunuz aslında bağlantı sorununuzun kaynağıdır. Bağlantı sorunları, yazılım sorunlarından ağ bağdaştırıcısı sorunlarına kadar uzanır, bu nedenle akıllı cihazlarınızda sorun gidermeye başlamak iyi bir fikirdir.

Cihaz sorunlarınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Cihazınızı daha önce ev Wi-Fi ağınıza bağlayabildiyseniz, ancak aniden yapamıyorsanız, bu büyük olasılıkla bir cihaz sorunudur.

Farklı cihaz sorunları nasıl çözülür

1. Tipik BT uzmanınızın size söyleyeceği gibi, ilk adımınız cihazınızı yeniden başlatmaktır. Bu standart bir sorun giderme çözümüdür ve Wi-Fi’ye tekrar bağlanmanız için gereken çözüm olabilir.

2. Sonraki adımınız ağ bağdaştırıcınızı kontrol etmektir. Bazen, bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcısı etkinleştirilmemiş olabileceğinden bağlantı sorunları ortaya çıkar.

Bir Windows bilgisayarda, Ağ Bağlantıları Denetim Masası’nda seçerek ağ bağdaştırıcınızı kontrol edin. Kablosuz bağlantı seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Mac’te, ekranınızın sağ üst köşesinde (menünüzdeki ses ve pil simgelerinin yanında) Wi-Fi (AirPort) kartını bulun. “Wi-Fi Aç” seçeneğini tıklayın. Menü simgeniz menü çubuğunda hiçbir şey göstermiyorsa, Apple ana Apple menüsünden “Sistem Tercihleri” ni seçmenizi, Ağ simgesini seçmenizi ve ardından Wi-Fi’yi tıklamanızı önerir. Oradan, “Wi-Fi durumunu menü çubuğunda göster” kutusunu işaretleyin.

Kablosuz adaptörünüzün diğer Apple cihazlarında etkin olup olmadığını kontrol etmek için, cihazın uçak modunda olmadığından ve Wi-Fi bağlantısının açık olduğundan emin olmak için ayarlarınızı kontrol edin. Android cihazlarda, cihazın uçak modunun kapalı ve Wi-Fi’nin açık olduğundan emin olmak için ayarlarınızı kontrol edin.

3. Bilgisayarlar için ağ bağdaştırıcısıyla ilgili başka bir sorun, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzün güncel olmaması olabilir. Esasen, bilgisayar sürücüleri, bilgisayar donanımınıza nasıl çalışacağını söyleyen yazılım parçalarıdır. Aygıt Yöneticinize gidip Ağ Bağdaştırıcıları’nı ve ardından Sürücüyü Güncelle’yi seçerek ağ bağdaştırıcısı sürücülerinizi güncelleyin. Talimatları izleyin ve bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Wi-Fi’ye tekrar bağlanıp bağlanamayacağınıza bakın.

4. Bu işe yaramazsa, olası donanım veya yazılım sorunlarını araştırın. Donanım sorunları yaygın değildir, ancak eski bir bilgisayar veya tabletin ağ bağdaştırıcısı aşırı ısınırsa aniden çalışmayı durdurabilir. Donanım sorunlarını çözmek için, cihazınızı bir onarım mağazasına götürebilir ve herhangi bir donanımı değiştirmeye yardımcı olup olamayacaklarını görebilirsiniz. Bilgisayarınızın veya diğer cihazınızın yaşına bağlı olarak, daha yeni bir sürümünü satın almanız gerekebilir.

Wi-Fi’ye bağlanma yeteneğinizi devre dışı bırakabilecek veya engelleyebilecek bir bilgisayar virüsünüz varsa yazılım sorunları ortaya çıkabilir. Bilgisayarınızı veya cihazınızı virüslere karşı taramak ve varsa bunları kaldırmak isteyeceksiniz. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar bağlanmayı deneyin.

Wi-Fi ağ sorunlarını giderin

Kablosuz ağ sorunları, belirli bir yönlendirici kanalının aşırı kalabalık olmasından bağlantınızı bozan yönlendirici ayarlarına kadar değişir. Cihazınız bağlantı sorunlarından sorumlu değilse, ev ağınızı değerlendirmek için bu ipuçlarını deneyin.

Ağ sorunlarınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Olası cihaz sorunlarını gidermeyi denediyseniz ancak işe yaramadıysa, muhtemelen bir ağ sorununuz vardır. Diğer akıllı cihazları Wi-Fi ağınıza bağlamayı deneyerek bunun cihazınız değil, ağınız olduğunu doğrulayabilirsiniz.

Ağ sorunlarınızı nasıl çözersiniz?

1. BT görevlinizin bilgisayarı yeniden başlatmasıyla başlaması gibi, internet servis sağlayıcınız size modeminizin fişini çekip tekrar takmanızı söyleyecektir. Bu işe yaramazsa, yönlendiricinizin fişini çekin, bir dakika bekleyin ve sonra takın. Bazen, modeminizi veya yönlendiricinizi yeniden başlatmak ağınızı sıfırlar ve sorun sihirli bir şekilde kaybolur.

2. Ardından, kablosuz ağ yapılandırmanızı kontrol edin. Günümüzde birçok yönlendirici, yönlendiricinin menzilini ve Wi-Fi hızlarını genişletmek için çift bant teknolojisini kullanır. Bu, yönlendiricinizin 2,4 GHz kanallar veya 5 GHz kanallar üzerinden Wi-Fi iletişimini etkinleştirdiği anlamına gelir.

Ancak, yönlendiricinizin ayarları siz bilmeden değişebilir ve cihazınızın belirli bir kanalı kullanmasını gerektirebilir. Bazen bu kanallar, cihazınızda ayrı Wi-Fi ağları gibi görünür. Telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız mevcut görünen belirli bir kanala bağlanmayı deneyebilir, ancak bu, yönlendiricinizin şu anda ihtiyaç duyduğu ağ bağlantısı değildir. Yönlendiricinizin web arayüzünde oturum açarak yönlendiricinizin hangi kanalı kullandığını kontrol edin .

Yönlendiricinizin belirli bir kanala ayarlanıp ayarlanmadığını anladıktan sonra, yönlendiricinizin hangi kanalı kullandığını da sıfırlayabilirsiniz. Kanalın sıfırlanması, aşırı kalabalık bir Wi-Fi kanalının neden olduğu bağlantı sorunlarını çözebilir. Çoğu 2,4 GHz yönlendiricinin varsayılan kanalı 6’dır, ancak yönlendiricinizin IP adresini kullanarak yönlendiricinizin kontrol panelinde oturum açarak kanalı değiştirebilirsiniz .

3. Dizüstü bilgisayarınızı kullanarak ağınızı sıfırlayın. Windows’ta, “Ayarlar”, ardından “Ağ ve İnternet”, ardından “Durum” seçeneğine gidin ve “Ağ Sıfırlama” yı tıklayın.

Bir Mac işletim sisteminde Apple , “Sistem Tercihleri” Ağ bölmenizdeki TCP / IP ayarlarınızı kontrol etmenizi önerir . Orada, “DHCP kirasını yenile” düğmesine tıklayın. Ardından Wi-Fi’yi seçin ve “Tercih Edilen Ağlarınızı” göreceksiniz. Tamam’ı tıklayın ve “Anahtar Zinciri Erişim Yardımcı Programı” nı kullanarak depolanan ağ şifrelerinize gidin. Orada, depolanan ağ parolalarınızı kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4. Kablosuz ağ bağdaştırıcınızın SSID’sinin kullanılabilir olduğunu ve durumunun ne olduğunu kontrol edin. Ağ Bağdaştırıcınızda “Bağlı Değil” yazıyorsa, “Bağlan” ı tıklayın. İki şeyden biri olabilir. Ağınıza bağlanamıyorsanız , kablosuz ağ ayarlarınızda hata ayıklamanız gerekebilir (gelişmiş, teknik bir sorun giderme sorunu). Veya durumunuz “Ağ Adresi Alınıyor” veya “Kimlik Doğrulanıyor” diyebilir. Böyle bir durumda, bir IP adresi sorununu düzeltmek için “Teşhis” e tıklamanız gerekebilir.

İnternet servis sağlayıcı sorunları

Yalnızca internet servis sağlayıcınız tarafından çözülebilecek aşağıdaki sorunlardan herhangi biri nedeniyle Wi-Fi erişiminiz tamamen engellenebilir:

  • Faturanı ödemedin
  • Yasadışı bir şekilde belirli türde bilgileri iletiyor / depoluyordunuz
  • Hava durumu veya felaketle ilgili bir ağ sorunu var

İnternet servis sağlayıcı sorunlarınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Yapabileceğiniz ilk şey, yerel kesintilerin bağlantınızı etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için internet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri sitesine gitmektir.

Yerel kesintiler yoksa internet sağlayıcınızı arayın. Henüz çevrimiçi olarak güncellenmemiş kesintiler hakkında size bilgi verebilirler. Ayrıca, geç ödemeleriniz olduğu için veya ağınızda yasa dışı veri tespit ettikleri için bağlantı kuramazsanız size haber verebilirler.

Sağlayıcınızla ilgili yaşayabileceğiniz bir başka Wi-Fi sorunu da internet kısıtlamasıdır. Farklı çevrimiçi etkinlikler ve günün farklı saatlerinde standart bir internet hız testi ve ardından bir VPN hız testi yapın. Daha sonra hızları karşılaştırabilir ve internet sağlayıcınızın internet bağlantınızı kısıtlayıp kısıtlamadığını görebilirsiniz .

Sağlayıcı sorunlarınızı nasıl çözebilirsiniz?

Sağlayıcıyla ilgili bazı sorunlar kontrolünüz dışında. Örneğin, kabloları indiren hava sorunlarını beklemeniz gerekebilir.

Ancak, geç ödemeler bağlantınızın kesilmesine neden olduysa, sağlayıcınızla internet hizmetinizi eski haline getirmek için ödeme konusunda görüşün.

Yasadışı içerik aktarımı hizmetin olmamasıyla sonuçlanırsa, ilgili cezaları ödeyin ve hizmeti nasıl geri yükleyebileceğiniz konusunda sağlayıcınızla konuşun.

Sağlayıcınızın internetinizi adil olmayan bir şekilde kısıtladığını fark ederseniz, internet servis sağlayıcınıza bildirin. Onları arayın, e-posta gönderin ve elinizde hız testi verilerinizle bir perakende mağazasını ziyaret edin. Bazı internet planlarının internet kısıtlamasına izin veren hüküm ve koşullara sahip olduğunu, bu nedenle yavaş bağlantı sorunlarını yavaşlatmadan çözemeyebileceğinizi unutmayın.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu